Boğaziçi Film Festivali “Güneş” Filmi ile Açılacak

Boğaziçi Film Festivali “Güneş” Filmi ile Açılacak

  Ekim 14, 2020

  175 Okunma

8. Boğaziçi Film Festivali’nin açılış filmi, İranlı yönetmen Mecid Mecidi’nin dünya prömiyerini 77. Venedik Film Festivali Ana Yarışma bölümünde gerçekleştiren ve Ruhullah Zamani’ye Marcello Mastroianni En İyi Genç Oyuncu Ödülü’nü kazandıran filmi “The Sun”!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı’nın destekleriyle; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 23 – 30 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 8. Boğaziçi Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi belli oldu.

Sinemaseverleri #HerŞeyeRağmen sloganıyla sinema salonlarına davet eden 8. Boğaziçi Film Festivali açılışını, İran sinemasının usta yönetmeni Mecid Mecidi’nin Eylül ayında 77. Venedik Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde dünya prömiyerini gerçekleştiren ve oyuncusu Ruhollah Zamani’ye Marcello Mastroianni En İyi Genç Oyuncu Ödülü’nü kazandıran “The Sun” (Güneş) filmiyle yapacak.

Beyond The Clouds (Bulutların Ötesinde) filmiyle 5. Boğaziçi Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda Türkiye prömiyerini yaparak festivalden En İyi Kurgu ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleriyle ayrılan Mecid Mecidi’nin son filmi “Khorshid” (“Hurşid” yani “Güneş”), geçimlerini zorlukla sağlayan Ali ve üç arkadaşının hikayesi. 12 yaşındaki Ali ve arkadaşları para kazanmak için ufak suçlar işler ve bir garajda küçük işler yapar. Ailelerinin geçimine katkı sağlamak için verdikleri mücadeleyi izleyen filmde dört arkadaşın bir yeraltı hazinesinin peşindeki macerasına tanıklık ediliyor.

Children of Heaven (Cennetin Çocukları) ile Oscar adayı ilk İranlı yönetmen olan ve “Baran”, “The Colour of Paradise” (Allah’ın Boyası), “The Song of Sparrows” (Serçelerin Şarkısı) gibi filmleriyle Türk sinemaseverlerin yakından takip ettiği Mecid Mecidi’nin son filmi “The Sun”, Türkiye prömiyerini 8. Boğaziçi Film Festivali’nde gerçekleştiriyor.

Oyuncu kadrosunda Ali Nasıriyan, Cevad İzzeti, Tennaz Tabatabai, Ruhullah Zamani, Mehdi Musavi ve Şamila Şirzad gibi isimlerin yer aldığı film, Fecr Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Prodüksiyon Tasarımı ödüllerinin de sahibi oldu.

8. Boğaziçi Film Festivali, Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından 23 – 30 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Film Arası Dergisi

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız yada üye olmanız gerekiyor!
Yeni Kaynak sitemizde bulunan film, video ve fragmanları ve diğer tüm vidyolar çeşitli paylaşım ortamlarında bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube, google, vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Server'imize kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Yeni Kaynak sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.