İran Sineması Bir Çınarını Daha Kaybetti

İran Sineması Bir Çınarını Daha Kaybetti 28 Ağustos 2016

Davud Reşidi Hayata Gözlerini Yumdu

İran Sinemasının usta oyuncularından biri olan Davud Reşidi, 83 yaşında yaşama veda etti.Ünlü sinema ve televizyon oyuncusu Davud Reşidi, sevenlerini yasa boğdu. 26 Ağustos'ta kalp krizi sonucunda evinde vefat eden Reşidi aynı zamanda bir çevirmendi.

16 Haziran 1933 yılında Tahran'da doğan usta sanatçı, birinci derece kültür ve sanat liyakat nişanı'na sahipti. Merhumun cenazesi Pazar günü toprağa verilecek.

Aynı zamanda çevirmen de olan Reşidi, Matei Vișniec'den ''Theatre decompose ou Iُ homme-poubelle'', Jean-Michel Ribes'den ''Domates'', Eugene Labiche'den ''Le Livre de Poche'' gibi önemli oyunlar Farsça'ye tercüme etmişti.

Reşidi 'Godot'yu beklerken', 'Üçüncü Richard', 'Chicago’da zafer', 'Bay Schmitt kimdir?' ve 'Eksi iki' gibi önemli tiyatro yapıtlarında da sahneye çıkmıştı.

​İran Kitap Haber Ajansı (İBNA)
  • Beğen
    2
  POPÜLER ÜYELER Nasıl İşliyor ?
  Nasıl İşliyor?
Üyelerimizin bulunduğumuz ay içerisinde filmlere yapmış olduğu yorumlar, yorumlarının uzunluğu ve karakter sayısı, film puanlamaları ve filmin iyi veya kötü olduğunu belirledikleri işlemlerle özel geliştirmiş olduğumuz bir puanlama sistemi sayesinde popüler üyelerimiz belirlenmektedir.
  BENZER HABERLER
  Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir