İran sineması bütün dünyada İran'ın bir kültür elçisi gibidir

İran sineması bütün dünyada İran'ın bir kültür elçisi gibidir 07 Kasım 2018

Ünlü İranlı yönetmen ve senaryo yazarı Mecid Mecidi, İran sinemasının İran halkının bütün dünyada bir kültür elçisi gibi rol üstlendiğini söyledi.

Pekin Üniversitesi'nde filmlerinin incelendiği bir toplantıda konuşan Mecidi, 'İran sineması Mevlana, Hafız, Sadi Şirazi, Firdevsi, Hayyam ve Attar gibi edebiyatın önemli isimlerine borçludur' diye konuştu.

İran sinemasının Fars edebiyatının önemli isimlerinden ilham alarak şair meslek bir ruh taşıdığını ifade eden İranlı yönetmen, İran sinemasının başarısının ardındaki sırrın Fars edebiyatında yattığını ifade etti.

Kendi filmlerinin konularının halk arasından seçildiğine işaret eden Mecidi, bundan dolayı filmlerinin herkes tarafından sevildiğini belirtti.

Ahlakın dünya genelinde zayıfladığını ve Muhammed Resulullah filminin çekilmesinin nedenlerinden birinin bu olduğunu söyleyen yönetmen, diğer peygamberler hakkında yüzlerce film çekilmesine rağmen Hz. Muhammed'ın hayatı ile ilgili bugüne kadar sadece iki film yapıldığını aktardı.

İran halkının 200 yıl sulta ve sömürü altında olduktan sonra İslam Devrimi ile bağımsızlığa kavuştuğunun altını çizen Mecidi, İran sinemasının 100 yıllık geçmişi ile günden güne ilerleme kaydettiğini vurguladı.


Şimdiye kadar dünya genelinde birçok ödül kazanan İran'ın ünlü yönetmenlerinden Mecid Mecidi, Çin Film Enstitüsü'nün daveti üzerine Çinli genç yönetmenler'in yıllık toplantısına katılmak için Pekin'de bulunmaktadır.

IRNA
  • Beğen
    1
  POPÜLER ÜYELER Nasıl İşliyor ?
  Nasıl İşliyor?
Üyelerimizin bulunduğumuz ay içerisinde filmlere yapmış olduğu yorumlar, yorumlarının uzunluğu ve karakter sayısı, film puanlamaları ve filmin iyi veya kötü olduğunu belirledikleri işlemlerle özel geliştirmiş olduğumuz bir puanlama sistemi sayesinde popüler üyelerimiz belirlenmektedir.
  BENZER HABERLER
  Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir