İran yapımı Hz Musa (a.s) dizisinin çekimlerine başlandı

İran yapımı Hz Musa (a.s) dizisinin çekimlerine başlandı 12 Haziran 2018

İran İslam Cumhuriyeti; Hazreti Musa (a.s) dizisinin çekimlerine Tahran'da başladı.

Hazreti Musa (a.s) adlı dini televizyon dizisinin ön çekimlerine Tahran'da başlandı.

Yönetmen Cemal Şurce'nin yönettiği Hazreti Musa dizisinin yapımını İran İslam Cumhuriyeti Radyo ve Televizyon Kurumu (IRIB) üstleniyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında İranlı ünlü oyuncu Mustafa Zamani'nin dizide başrollerden birisini oynayacağı belirtilmişti.

İranlı senarist ve yönetmen Cemal Şurce yerel medyaya yaptığı açıklamada, filmin çekimleri için Tahran'daki Gazali Sinema Kenti'nin kullanılacağını söyledi.

Daha önce de Hazreti Yusuf (a.s), Hazreti Meryem (s.a) ve İmam Ali (r.a) gibi İslam tarihi konulu birçok İran dizisi bu sinema kentinde çekilmişti.

Bu dini televizyon dizisi Kur'anî tanımlara ve El-Mizan Tefsirine dayanacak.

Alleme Seyyid Muhammed Hüseyin Tabatabai'nin kaleme aldığı ünlü El-Mizan Tefsiri, asrımızın en dakik ve detaylı Kur'an-ı Kerim tefsiri olarak biliniyor.

Yönetmen Davut Mir-Bakıri'nin medyaya söylediklerine göre; Ashab-ı Kehf ve Hazreti Yusuf gibi birçok islami televizyon dizisine imza atmış İranlı merhum yönetmen Ferecullah Silahşör, ölüm anlarında Hazreti Musa dizisi için senaryo yazmak ile meşguldü. Vefatından sonra dizinin yönetmenliğini Cemal Şurce üstlendi.

İran yapımı Hazreti Musa dizisi 72 bölüm olarak çekilecek ve islam alimlerinden dizinin senaryosunu okuyup eleştirmeleri istendi.

Yeni Kaynak
  • Beğen
    11
  POPÜLER ÜYELER Nasıl İşliyor ?
  Nasıl İşliyor?
Üyelerimizin bulunduğumuz ay içerisinde filmlere yapmış olduğu yorumlar, yorumlarının uzunluğu ve karakter sayısı, film puanlamaları ve filmin iyi veya kötü olduğunu belirledikleri işlemlerle özel geliştirmiş olduğumuz bir puanlama sistemi sayesinde popüler üyelerimiz belirlenmektedir.
  BENZER HABERLER
  Yorum Alanı 6 Yorum Yapılmış
Misafir
Avatar
Ziyaretçi
Aycan T. 12 Haziran 2018, Salı
Ferecullah Silahşör’ün öldüğünü bilmiyordum Allah rahmet eylesin. Ben bu diziyi de onun yapmasını ummuştum. Mekanı cennet olsun. Çok güzel işlere imza attı. Onun farkı çok belli yaptığı işlerde. Ama en azından senaryoda katkısı var buda güzel. Hayırlısı olsun merakla bekliyoruz.
Avatar
Ziyaretçi
Ahmet Yasin B. 12 Haziran 2018, Salı
Muhteşem bir haber çok sevindim. Zaten istiyordum bu kıssanın dizi olmasını. Şimdiden sabırsızlanıyorum. İnşaAllah yine Mustafa Zamani oynar Hz. Musa rolünü.
Avatar
Ziyaretçi
Özlem 12 Haziran 2018, Salı
Hz. Yusuf dizisi gibi başarılı olacağından eminim.
Avatar
Üye
  faqatfilmeirani 24 Haziran 2018, Pazar
Umutla, heyecenla, sabırla bekilyoruz!.. Kesinlikle standartları yukarı çekecek ve önceki dizilerdeki gibi biri diğerinden güzel olacaktır. Bölüm sayısının 72 olarak belirlenmiş olması asla tesadüf değil bizce; senaryo Kur’ani hakikatlere, tarihi geçekliklere tam uyumlu olacağının yanısıra süfyani ve tağuti merkezlere en başta sembollerle ve kim bilir daha nice inceliklerle cevaplarla dolu olacaktır.
Avatar
Üye
  betlok 09 Eylül 2018, Pazar
Bence Musa rolünü başka biri oynamalı çünkü Mustafa Zamani Yusuf’la özdeşleşti
Avatar
Ziyaretçi
mustafa 29 Ekim 2018, Pazartesi
iranın yaptığı en büyük hata bu ana kadar bu filmi yapmamış olmasıydı, çok şükür yapmaya başladılar umarım çok geçmeden ilk bölümünü izleriz, keşke animasyonunuda yapsaydı tıpkı hükümdar peygamberlerdeki gibi. israil,ABD ve batı hz musanın filmini gereksiz yapmışlar, inşallah bu dünyada bir ilk olur yusuf peygamber gibi ashabı kehf gibi meryem gibi inşallah