İran'da yapılan ilk Arap filminin çekimleri tamamlandı

İran'da yapılan ilk Arap filminin çekimleri tamamlandı 06 Mart 2019

Senaristliğini ve yönetmenliğini Habip Bavi Sacid’in yaptığı “Sami” adlı filmin ülkenin Huzistan eyaletinin farklı bölgelerindeki çekimleri tamamlandı.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Habip Bavi Sacid’in yaptığı “Sami” adlı filmin ülkenin Huzistan eyaletinin farklı bölgelerindeki çekimleri tamamlandı.

Ülkenin güneybatısındaki Huzistan eyaletinde yaşayan Arap halkının kültür ve geleneklerini yansıtan uzun metrajlı film, 120 yıllık İran sinemasında yapılan ilk uzun metrajlı Arap filmi olarak sayılıyor.

Dram türündeki “Sami” filmi, eşini 20 yıl önce kaybeden ve bu olayı unutmayan bir adamın hikayeni anlatıyor.

Filimin oyuncu listesinde Ali Rıza Şuca Nuri, Said Nagravi, Seyyid Muhammed El-Mehdi, Şahroh Sihiravi ve Emine Abyat gibi isimler bulunuyor.

Mehr Haber Ajansı
  • Beğen
    0
  POPÜLER ÜYELER Nasıl İşliyor ?
  Nasıl İşliyor?
Üyelerimizin bulunduğumuz ay içerisinde filmlere yapmış olduğu yorumlar, yorumlarının uzunluğu ve karakter sayısı, film puanlamaları ve filmin iyi veya kötü olduğunu belirledikleri işlemlerle özel geliştirmiş olduğumuz bir puanlama sistemi sayesinde popüler üyelerimiz belirlenmektedir.
  BENZER HABERLER
  Yorum Alanı 2 Yorum Yapılmış
Misafir
Avatar
Yönetici
  Admin 06 Mart 2019, Çarşamba
İranlı Arap sanatçılar daha önceleri Arapça kısa film ve belgesel çekiyorlardı ve yine İranlı yönetmenler Suriye ve Lübnan’da Arapça birçok film ve dizi çekti ama ’’Sami’’ filmi, İran’da İranlı Arapların çektiği ilk uzun metrajlı Arapça film olma özelliğini taşıyor.
Avatar
Yönetici
  Admin 10 Mart 2019, Pazar
İran kendi topraklarında çekilecek filmlerde, bazı başroller için Arapça ve İngilizce oyunculukları süper olan Pierre Dagher ve Darine Hamze gibi Suriye ve Lübnanlı oyuncuları ülkelerine davet ediyorlardı (Kasap Melekler, Cumartesi Avcısı, Anadil filmlerinde olduğu gibi). Şimdi ise azınlık olan İranlı Arapların kültür ve sinema alanında da aktif olmaları ve ülkeye Arap oyuncu ithaline pek gerek kalmaması güzel bir şey.