İran'ın Fesa şehrinde en büyük Taziye Merasimi düzenlendi

İran'ın Fesa şehrinde en büyük Taziye Merasimi düzenlendi 01 Ekim 2017

İran İslam Cumhuriyeti Fars Eyaletinin Fesa şehrinde İran'ın en büyük Taziye Merasimi düzenlendi.

Hazreti İmam Hüseyin (a.s) ve 72 yarenini anmak için düzenlenen Taziye Merasimlerinde, Tasua ve Aşura günlerinde yaşanan olaylar canlandırılıyor ve Kerbela vakası gözler önüne seriliyor.

Yüzyıllardır süregelen bu taziye merasimleri adeta bir açık hava tiyatrosu gibi performans ediliyor ve Hazreti Peygamber Muhammed Mustafa'nın (s.a.a) torunu Hazreti İmam Hüseyin'in (a.s) başına gelen bela, musibet ve imtihanlar ve Hazretin yarenleri ile birlikte şehit oluşu canlandırılıyor.

İran İslami Kültür ve İrşad Bakanlığında görev yapan Fars eyaletinden bir yetkili kişi, yaptığı basın açıklamasında İran'ın en büyük taziye merasiminin Fesa şehrinde düzenlendiğini ve 2 hektarlık alanda düzenlenen merasimde 250 aktörün rol aldığını söyledi.

Muharrem ayının onuncu günü olan Aşura gününde İmam Hüseyin (a.s), ailesi ve sahabesi ile birlikte Kerbela çölünde Emevi halifesi Yezid tarafından şehit edilmişti.

Yeni Kaynak  • Beğen
    2
  POPÜLER ÜYELER Nasıl İşliyor ?
  Nasıl İşliyor?
Üyelerimizin bulunduğumuz ay içerisinde filmlere yapmış olduğu yorumlar, yorumlarının uzunluğu ve karakter sayısı, film puanlamaları ve filmin iyi veya kötü olduğunu belirledikleri işlemlerle özel geliştirmiş olduğumuz bir puanlama sistemi sayesinde popüler üyelerimiz belirlenmektedir.
  BENZER HABERLER
  Yorum Alanı 1 Yorum Yapılmış
Misafir
Avatar
Ziyaretçi
Yetersiz Bakiye 03 Ekim 2017, Salı
İran tiyatro ve sinemasının kökeni bu taziye merasimleri ve tarihi vak’aların canlandırılması olaylarına dayanmaktadır zaten.