Orhan Pamuk: İran Toplumuna Özel Saygım Var

Orhan Pamuk: İran Toplumuna Özel Saygım Var 03 Temmuz 2018

​Türkiye'nin ünlü yazarlarından Orhan Pamuk, kendi hüviyetini Batı karşısında koruduğu için İran toplumuna özel saygı duyduğunu belirtti.

Tahran Kitap Fuarı'nı ziyaret etmek üzere İran'da bulunan Orhan Pamuk, Tahran'da düzenlediği basın toplantısında defalarca İran'a olan ilgisinden söz ettiğine dair sorusu üzerine şöyle konuştu: Bu ilginin yazınsal bir yönü var. İran edebiyatından kendi romanlarında kullanmak üzere okuduğum eserler ve bu eserlerden aldığı etki, İran'a olan ilgimin esas nedenidir." diye konuştu.

Batı kültürü karşısında kendi kimliği ve karakterini kaybetmemek gerektiğini ifade eden Pamuk, İran toplumuna Batı karşısında kendi kimliğini korumayı başardığı için fevkalade sevgi gösterdiğini belirterek, bunun kendisini şiddetli biçimde etkilediğini kaydetti.

Edebiyat Nobeli sahibi Pamuk, İranlıların kendi kültürlerini korumaya devam ettiğini ve dünyanın neresinde olursa olsun bir İranlı ile karşılaştığında sözlerinin arasında en az iki beyit şiir okuduklarını gördüklerini belirterek, Türklerin böyle olmasını temenni etti.

İki gün Tahran'da kalan Pamuk, bu bir iki günde Tahran'ın İstanbul'a çok benzediğini gördüğünü ifade ederek, eski mimarlığı çok sevdiğini kaydetti.

Kültür Beşiği
  • Beğen
    2
  POPÜLER ÜYELER Nasıl İşliyor ?
  Nasıl İşliyor?
Üyelerimizin bulunduğumuz ay içerisinde filmlere yapmış olduğu yorumlar, yorumlarının uzunluğu ve karakter sayısı, film puanlamaları ve filmin iyi veya kötü olduğunu belirledikleri işlemlerle özel geliştirmiş olduğumuz bir puanlama sistemi sayesinde popüler üyelerimiz belirlenmektedir.
  BENZER HABERLER
  Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir