Suriye'de Ramazan'da 25 tane Suriye yapımı dizi gösterilecek

Suriye'de Ramazan'da 25 tane Suriye yapımı dizi gösterilecek 13 Mayıs 2018

Mübarek Ramazan ayında Suriye televizyon kanallarında 25 adet Suriye yapımı kültürel ve eğitici televizyon dizisi gösterilecek

SANA haber ajansının verdiği habere göre Ramazan 2018'de toplam 25 Suriye yapımı televizyon dizisi yayın yapacak.

Müslümanların fecrden günbatımına kadar oruç tuttukları mübarek Ramazan ayında, ülke çapında ve Arap dünyasında geniş yankı uyandıran diziler tekrar yayın yapılacak.

Ebu Remne Kültür Merkezinin ev sahipliğini yaptığı ve yapım şirketlerinden temsilci ve oyuncuların katıldığı sempozyumda gazeteci Vail Adas bu yıl televizyonda yayımlanacak dizilerin listesini açıkladı.

Toplumsal diziler bu yılki dizilerin % 50'sini oluştururken, tarihi dizilerin yayımlarında bir azalma hissediliyor.

Suriye yapımı diziler hem tarihi konular hem de dram ağırlıklı olsa da bu yıl gösterilecek diziler genellikle Suriye'deki buhranı ve sosyo-kültürel ve askeri  olayları işlemekte.

Örneğin VEHİM (Kuruntu) adlı dizi, sosyal çerçevede yasadışı göçmenliği konu alıyor ve Suriye gençliği üzerindeki etkileri işliyor.

Halep'te çekilmiş ROZANA dizisinindevamı niteliğinde olan VEHİM dizisi, Halep'in teröristlerden kurtarılmasından sonra ilde çekilen ilktelevizyon dizisi olma özelliğini taşıyor. Dizi, terörün Şam'a göç etmeye zorladığı Haleplibir ailenin yaşadıklarına ışık tutuyor.

VAHDUN (Sadece Onlar) dizisi ise 45 kadın kişiliği bir araya getirerek eşine rastlanmamış bir örnek teşkil ediyor. Dizi insanların içindeki insaniyeti ortaya çıkarıp sorunlara dolaylı olarak  yaklaşıyor. Vahdun dizisi erkeklerin terk ettiği bir köyde kendi başlarına yaşayan bir grup kadını konu alıyor. Kadınlar erkeklerin yokluğunda hayatlarını sürdürmek için fazlaca yükün altına giriyor.

FEVDA (Karmaşa) ise kronoloji ve belgesel olmaktan kaçınıp yaşanan olayları dolaylı ve kurgusal olarak işleyen harika bir dizi. Zamanla varoşlara dönüşen Şam mahallelerinde çekilmiş dizi, yaşanan kaos ve karmaşayı; sosyal, kültürel ve ahlaki ilişkiler ağında sergiliyor ve böylece izleyiciyi aydınlatmayı hedefliyor.

WAKWAK bir komedi dizisi olup Arap dünyasının içerisinde bulunduğu zihniyeti sorguluyor. Dizi daha önce popülerlik kazanmış DEYA DAYAA ve EL-HERBE adlı dizilerle kıyaslanabilir nitelikte.

WERDE ŞAMİYYE (Şam Gülü) dizisi ise Reya ve Sekine adlı ünlü piyesten ilham alınarak Şam atmosferine uyarlanmıştır ve Verde ve Cevriye adlı iki kız kardeşin tehlike ve komedi dolu maceraları etrafında dönüyor.

​Yeni Kaynak
  • Beğen
    2
  POPÜLER ÜYELER Nasıl İşliyor ?
  Nasıl İşliyor?
Üyelerimizin bulunduğumuz ay içerisinde filmlere yapmış olduğu yorumlar, yorumlarının uzunluğu ve karakter sayısı, film puanlamaları ve filmin iyi veya kötü olduğunu belirledikleri işlemlerle özel geliştirmiş olduğumuz bir puanlama sistemi sayesinde popüler üyelerimiz belirlenmektedir.
  BENZER HABERLER
  Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir