Suudi gazetesi; İslam Dünyasında İran, Kültür ve Sinemada öncüdür

Suudi gazetesi; İslam Dünyasında İran, Kültür ve Sinemada öncüdür

  Haziran 19, 2019

  1.285 Okunma

Suudi gazetesi; Arabistan'ın sinemada geri kalıp, İran'ın İslam Dünyasına öncülük ettiğini itiraf etti.

Suudi bir gazete Arabistan kültürünün İslam dünyasında yetersizliğini kabul ederek şunları yazdı: “İslam medeniyeti her şeyini İran’a borçludur. İran bütün dünyayı profesyonel sinema endüstrisi ile etkilemiştir.

Tesnim Haber Ajansının Al-Alam'den naklettiği haberine göre Suudi gazetelerden “Mekke” İran sinemasının Cannes Film Festivalindeki son başarısı ve İran’ın tanınmış aktörlerinden Şahab Hüseyni’nin bu festivalde ödül almasına değinerek şunları yazdı: “Bugün İran kültürü özellikle sineması, Suudiler için, bu ülkenin siyasetinden daha tehlikelidir!

Bu gazete yazısında, ‘İslam medeniyeti her şeyini İran’a borçludur’ ifadesinde bulunup, Arabistan kültürünün İran karşısında zayıf olduğunu itiraf ederek şunları yazdı: “İran bütün dünyayı profesyonel sinema endüstrisi ile etkilemiştir.

Gazetede yer alan makalenin yazarı yazısında ayrıca, İran sinemasının bazı başarılı çalışmalarına değinilerek, “Daha önce Hollywood sinemaları seviyesinde yapılan ‘Mülk-ü Süleyman’ hakkında konuşmuş ve Siyonist Lobileri nasıl endişelendirdiği belirtmiştik. Tabi sadece bu İran sinemasının dünyadaki tek başarılı etkilerinden değil, İran sineması Yusuf Peygamber, Ashab-ı Kehf, Hz Meryem dizileri ve Muhammed Resulullah filmleriyle de dünyayı etki altında bıraktı.

Suudi yazar yazısının devamında da İran sinemasının yeni başarılarına değindi ve şunları yazdı: “İran sinemasının son başarısında, İranlı yıldız Şahab Hüseyni, dün sona eren 2016 Cannes Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı.

Suudi gazetelerden “Mekke” hasret ve utanç dolu yazısında, “İran bu bütün başarıları elde ederken, biz (Arabistan) dünyada sineması olmayan tek ülkeyiz!” diye yazdı.

Tesnim Haber Ajansı

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız yada üye olmanız gerekiyor!
Yeni Kaynak sitemizde bulunan film, video ve fragmanları ve diğer tüm vidyolar çeşitli paylaşım ortamlarında bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube, google, aparat vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Server'imize kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Yeni Kaynak sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.