Türkiye ve Azerbaycan'ın da yapımında payı olan bir İran filmi geliyor

Türkiye ve Azerbaycan'ın da yapımında payı olan bir İran filmi geliyor 29 Ekim 2018

Türk ve İranlı Sinemacılar; Bana Bir Aşk Şarkısı Söyle (2019) filminde buluştu

İran filmi ترانه اي عاشقانه برايم بخوان (Bana Bir Aşk Şarkısı Söyle)nin yönetmeni Mihrdad Ğaffarzade, başta kendisi olmak üzere İran halkının Türk dizilerine ve İstanbul'a büyük ilgi duyduğunu söyledi.

Türkiye-İran ortak yapımı sinema filmi "Bana Bir Aşk Şarkısı Söyle"nin çekimleri İstanbul'da devam ediyor.

Yönetmenliğini İranlı Mihrdad Ğaffarzade'nin üstlendiği filmin başrollerinde Türk oyuncular; Yusuf Çim, Ali Burak Ceylan, Hazal Türesan, Ayşen İnci ve Semra Dinçer'in yanı sıra İran'dan ünlü oyuncular Pejman Bazıği, Efsane Pakru ve Aytak Nejad yer alıyor. Filmde ayrıca Azerbaycanlı şarkıcı Çinare Melikzade de rol almakta.

Filmin yapımcıları ise Amir Şahab Razaviyan, Sara Ahmedi ve Mustafa Güneş.

İranlı yönetmen Ğaffarzade, başta kendisi olmak üzere İran halkının Türk dizilerine ve İstanbul'a olan ilgisi sayesinde böyle bir ortak projenin hayata geçirildiğini belirtti.

Ğaffarzade, "İstanbul bir şehir değil de sanki bir ülke gibi. Burada bir hikayeyi senaryoya dökmek ve Türk sinema oyuncularıyla bir esere imza atmak istedim. Sanıyorum sinema severler de bu filmin bir an önce çekilip gösterime girmesini arzuluyor." dedi.

"Bana Bir Aşk Şarkısı Söyle" adlı filmin Türkiye'de ocak ayına kadar gösterime girmesi için çalıştıklarını söyleyen Ğaffarzade, birkaç ay sonra da Fecr Film Festivali'nde ya da Nevruz Bayramı'nda İranlılarla buluşmasını istediklerini aktardı.

Yönetmen Ğaffarzade, çekimleri İstanbul'da süren filmin yaklaşık yüzde 70'lik kısmının Türkiye'de geçtiğini dile getirdi.

"Teklifi büyük bir zevkle kabul ettim"

Filmde bir taciri canlandıran İranlı oyuncu Pejman Bazıği ise yaklaşık 8 yıldır Ğaffarzade ile sinema projelerinde çalıştığını belirterek, "Bana bu filmde rol teklif ettiğinde başka bir ülkede yabancı oyuncularla birlikte rol alacağım için farklı bir tecrübe olacağını hissettim. Bu yüzden teklifi büyük bir zevkle kabul ettim." diye konuştu.

İranlı oyuncu, "Bu filmin özelliği sadece Türkiye'de çekiliyor olması değil, iki ülkeden oyuncuların ve sinemacıların iş birliğiyle yapılması." dedi.

Filmde Hamid Sefai adlı karakteri canlandırdığını söyleyen Bazıği, rolüyle ilgili şunları anlattı:

"Hamid Sefai, Almanya'da yaşayan ve Türkiye'de ailesiyle birlikte yeni bir fabrika kurmaya karar veren İranlı bir iş adamı. Kendi fabrikalarını kurmak için bir yer seçiyorlar, ancak satın alma sürecinde sorun yaşıyorlar."

Türk filmlerinde ve dizilerinde de rol almak istediğini vurgulayan Bazıği, bu yüzden Türkçenin yanı sıra Türk örf ve adetlerini öğrenmeye çalıştığını sözlerine ekledi.

Azeri şarkıcı Çinare Melikzade ise daha önce İran-Azerbaycan ortak yapımı Voltaj adlı filmde yer aldığını, dolayısıyla "Bana Bir Aşk Şarkısı Söyle"nin İranlı aktörlerle rol aldığı kariyerindeki ikinci film olduğunu aktardı.

Melikzade, "Filmde oynadığım Ada karakteri benim kişiliğime oldukça yakın. İranlı oyuncularla çalışmaktan çok memnunum." diye konuştu.

NTV
  • Beğen
    3
  POPÜLER ÜYELER Nasıl İşliyor ?
  Nasıl İşliyor?
Üyelerimizin bulunduğumuz ay içerisinde filmlere yapmış olduğu yorumlar, yorumlarının uzunluğu ve karakter sayısı, film puanlamaları ve filmin iyi veya kötü olduğunu belirledikleri işlemlerle özel geliştirmiş olduğumuz bir puanlama sistemi sayesinde popüler üyelerimiz belirlenmektedir.
  BENZER HABERLER
  Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir