Mahmut Meşrute

Doğum Yeri : Yezd Doğum Tarihi : 1919 İranlı merhum oyuncu üstad Mahmut Meşrute (محمود مشروطه) Yezd'de doğdu. Çocukluğunda İslami Medreselere giderek ve Kur'an ilimleri öğrenmek ile meşgul oldu. Lisede tiyatroya ilgi duymaya başladı ve piyeslerde oynadı. Askerlik görevini yaptıktan sonra ruhani/dindar bir ailenin kızı ile evlendi. Yezd şehrinin kültürel miraslarını korumak için çalıştı. 1950 yılından itibaren Kültür Bakanlığına bağlı olarak şehir kütüphanelerini yönetti ve 1980'de emekliliğe ayrıldı. İran'da gerçekleşen İslam Devrimi'nin ardından, yaşı 60'ı geçse de, dini filmlerde rol almak için kolları sıvadı. "Sefir" (İmam Hüseyin'in Elçisi Kays bin Musahhar) (1982) filminde rol alarak sinema kariyerine başladı. "Yılan", "Aşkın Resmi", "Kerbela Şahidi" ve "Kurban" gibi film ve dizilerde rol aldı. 2004 yılında, 85 yıllık verimli bir ömürün ardından akciğer yetmezliği sebebiyle vefat etti. İran İslam İnkılabı, oyuncunun hayatı üzerine "Eski Miras" ve "Destan" adlarında iki kısa film hazırladı.
 1. Sefir
  Tüm Bilgiler
  Sefir Dram, Tarihi 
  Türkçe Dublaj
  Kufe halkı Yezid'in tayin etmiş olduğu valinin yönetiminde zulüm ve baskı görmektedir. Halk bu durum karşısında Hazreti İmam Hüseyin'i (a.s) yazdıkları mektuplar ve gönderdikleri haberlerle çağırmaktadır. İmam Hüseyin, Kufe'ye hareket etmeye karar verir. Hareketinden önce Kufe'ye son durum hakkında bilgi edinmesi amacı ile Kays ibn-i Musahhar'ı elçisi olarak gönderir. Bu film İmam Hüseyin'in elçisi Kays bin Musahhar'ın Kufe'ye gidişi ve yaşadıklarını anlatmaktadır.
  • 1982
  • İran İslam Cumhuriyeti
  • 720P
  • IMDb 0.0
  • 3.737
  • 1
Mahmut Meşrute Resimleri
Yeni Kaynak sitemizde bulunan film, video ve fragmanları ve diğer tüm vidyolar çeşitli paylaşım ortamlarında bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube, google, aparat vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Server'imize kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Yeni Kaynak sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.