720P
Gülçehre
Altyazı

Gülçehre

Gerçek bir hikayeye dayanan İran filmi Gülçehre, Taliban'ın Afganistan'daki Ulusal Film Arşivini yok edip, sinemaları kapatmasını konu alıyor.
 •  Orjinal Adı:

  گلچهره

 •  Tür: Tarihi, Dram

 19480İZLENME

 27FAVORİ

 7.3İMDB

Detay
 1. Gülçehre  
 2. Gülçehre  
 3. Gülçehre  
 4. Gülçehre  
 5. Gülçehre  
 6. Gülçehre  
 7. Gülçehre  
 8. Gülçehre  
 1. Ağlamaktan Yorulacağınız 5 Dram Filmi!11 Şubat 2017
  Bu gece ağlamak istiyorum, diyorsanız, işte tam sizlik filmler!...
  Haberi Oku   1307   1
  Yorum Alanı 22 Yorum Yapılmış
Misafir
Avatar
Ziyaretçi
Zeynep 11 Ağustos 2015, Salı
Bu bir İran filmi mi yoksa Afgan filmi mi?
Avatar
Yönetici
  Admin 12 Ağustos 2015, Çarşamba
İslami İran ile Afganistan pek de ayrı değillerdir. Bu milletler din, dil ve kültür olarak aynı, ancak iki farklı devlettir diyebiliriz. Afganistanlılar Farsça’nın bir şivesi olan Dari dilini konuşurlar ki Dari dilinin birkaç telaffuz değişikliği dışında Farsça'dan hiç bir farkı yoktur.

Keza, 1980’den itibaren gerek Sovyet ve Amerikan işgalleri, gerekse Taliban zulmünden kaçıp İran’a sığınan milyonlarca Afgan mülteci bulunmaktadır ki bunların bir milyona yakını İran vatandaşlığı ve oturma izni almış, diğerleri ise beklemektedir. Böyle bir durumda Afganistanlıların İslami İran’dan ayrı olduğu düşünülemez.

Sorunuza gelince, evet bu bir İran filmidir. Yönetmen ve oyuncuların çoğu İranlıdır, filmin büyük bir kısmı da İran’da çekilmiştir. Ancak konu itibarıyle Gülçehre filmi Afgan sinemasını işlemektedir. Umarım anlatabiliyorumdur.
Avatar
Ziyaretçi
Muhammet Mehdi 15 Ağustos 2015, Cumartesi
Çok duygulu bir film. Teşekkürler. Herkese tavsiye ediyorum.
Avatar
Ziyaretçi
Hatice Kübra Yavaş 16 Ağustos 2015, Pazar
Çok duygulu ve hüzünlü bir film. Teşekkür ederim. Bu filmi herkese önereceğim.

Bir de sorum olacak size. Acaba filmde adı geçen diğer sinema örneklerini, mesela, ’’Bisikletçi’’, ’’Arkadaşın Evi Nerede?’’, ’’Satrançbaz / Satranççı’’ ve ’’Hurşit Reis’’ gibi filmleri de sitenize paylaşacak mısınız? Paylaşırsanız sevinirim.
Avatar
Yönetici
  Admin 16 Ağustos 2015, Pazar
Gülçehre’de bahsedilen bu filmlerin ilk ikisi Türkçe altyazılı olarak mevcuttur. İnşallah ileriki günlerde onları da paylaşacağız.
Avatar
Ziyaretçi
Zehra 17 Ağustos 2015, Pazartesi
Çok hüzünlü ve güzel bir film.
Avatar
Ziyaretçi
zindabat 20 Ağustos 2015, Perşembe
film sanatsal olarak güzel.Lakin Taliban hakkında tamamen algı oluşturulmak istenmiş,yanlış .
başarılı emeğiniz için teşekkürler admin....
Avatar
Yönetici
  Admin 20 Ağustos 2015, Perşembe
Evet sanat açısından çok güzel bir film. Ancak içerik açısından da iddia ettiğinizin aksine bir yalnış yok. Zira, bir propaganda filmi değildir bu. Film gerçeklere dayalıdır ve yaşanmış bir hikayeden alınmıştır. Yani Afganistan’da Taliban budur ve bunları yapmıştır ve maalesef hâla da yapıyor.
Avatar
Ziyaretçi
zindabat 20 Ağustos 2015, Perşembe
Burası bir forum değil, Yorum alanını kullanım alanının dışına çıkartmak istemediğim için -emeğinize saygı- taliban hakkındaki yargınıza cevap vermeyeceğim teşekkürler
Avatar
Üye
  siyarizma 22 Ağustos 2015, Cumartesi
Hayatımda ilk defa bir siteye özellikle film hakkında yorum yapıyorum...

Zevkler ve renkler tartışılmaz ama ben bu filme bayıldım, çok güzel muhteşem bir film yahu...
İMZA
emrah
Avatar
Ziyaretçi
ahmed 27 Ağustos 2015, Perşembe
Çok güzel bir film, iran sinemasına bayılıyırum, teşekkürler.
Avatar
Üye
  canistan_tebriz 07 Şubat 2016, Pazar
bu filmi izleyerek yeni bir derdim oldu.
İMZA
şart mı
Avatar
Ziyaretçi
nân u âb 16 Şubat 2016, Salı
iran - afgan aynı kültürün milleti. ikisini birbirinden bağımsız düşünmek yanlış olur sanat ve dil konusunda. taliban konusuna gelince. rus- abd saldırılarına karşı kurulmuş bir savunma mekanızmasıydı ilk çıktığı yıllar. ama sonradan bozuldu. islamı, tek tip bir müslümanlık içine hapsetmeye çalıştı. bunu da yaparken afganistanın iç işlerine de müdahale etti. yıllardır bitmeyen karışıklıklara sebebiyet verdi.

elbet türlü türlü gruplar var. kimisine göre tasavvuf, kimisine göre selefi- vahhabi düşüncesi, kimine göre şia, kimine göre de ehl- i sünnet, kimine göre de klasik islamî sanatlar ve sinema vs vs. müslümanlığı, tek tip bir zihniyet haline getirmek yanlış. insanların kafalarında, sadece ben ve benim gibiler doğru müslüman, gibi oluşan düşünceler sakat sapkın düşünceler. zira bu, bir diğer kısmı ötekileştirmek olur. hatta kimilerince katli vacip halini alır. Taliban ilk zamanlar dış savunma için kurulduğu halde rusya ve abdye karşı; sonrasında iç işlerine de müdahale etmiştir.

Yıllardır aile sohbetlerimizde konuşulan bir konudur Taliban. Ve bu konu hakkında önemli makaleler okuduğumuz, hatta bizzat birkaç afgan akademisyenin doktora- yüksek lisans tezine özverili bir şekilde göz attığımız için az çok bir bilgi temin ettik. Tedris gördüğüm üniversitede İran ve Afganistan’a sıklıkla giden, çok iyi derecede farsça bilen bir hocamız olduğu için, zâtından edindiklerimiz de cabası.

Nitekim bir ârif kimse;

’’Allah’a ulaşmak için yaratılmışlar adedince yollar vardır.’’

Bediüzzaman Hz. de ’’ اَلطُّرُقُ اِلَى اللهِ بِعَدَدِ اَنْفَاسِ الْخَلاَئِقِ ’’ Allah’a giden yollar mahlukâtın nefesleri sayısıncadır, demiştir.
Avatar
Ziyaretçi
hakan 18 Mart 2017, Cumartesi
kardeş yorumuna bayıldım tebrik edrim
Avatar
Ziyaretçi
Hânum 15 Haziran 2016, Çarşamba
Bu filmin başında çalan müziği bilen var mı?
Avatar
Yönetici
  Admin 15 Haziran 2016, Çarşamba
İranlı müzisyen Fereydun Şahbaziyan (فریدون شهبازیان) bu müziği film için yapmıştır. Youtube veya Aparat.com sitelerinde sanatçının ismini Farsça orjinali ile aratırsanız, onun daha çok müziğini bulabilirsiniz.
Avatar
Üye
  Azize 25 Haziran 2016, Cumartesi
’yakıp yıkanlar’ ve ’ümidini, aşkını kaybetmeyenler’.. Unutulmayacak bir filmdi. Teşekkürler
Avatar
Ziyaretçi
gülüzar özdoğan 09 Temmuz 2016, Cumartesi
çok güzeldi bee! :)
Avatar
Ziyaretçi
ihsan44 06 Haziran 2017, Salı
Ah Afganistan! Ey aşk ve kültür beşiği!
Ne istedi senden dünyanın emperyalist güçleri ve onların barbar piyonları?!
Elbet bir gün hüznün bitecek.. Gül çehre’nden tebessümler saçılacak!
Mutlu sonla bitecek hayat sineman!
Avatar
Ziyaretçi
Hicran 17 Haziran 2017, Cumartesi
Hüngür hüngür ağlatacak bir dram bombası.. Can alıcı..
Muhakkak izleyin..
Avatar
Üye
  marmulek 23 Nisan 2018, Pazartesi
ne gülçehre, ne kandahar, ne doçarh sovar (bisikletçi) ne de diğerleri.. hiçbirisi bize afgan halkının realitesini hissettirmeyecek.. ancak yaranın ne olduğunu hatırlatıp afganistan diye bir ülke olduğunu hatırlamamıza yardımcı olurlarsa bu da bir şeydir.. sinema olmasa, müzik olmasa, sanat olmasa zaten çoktan kör olan gözlerimiz kendisini bile inkar edecek..
coğrafya kaderdir ve herkes kendi coğrafyasının kaderini yaşıyor. eşref han gibiler kadere mütevazi bir katkı yapmaya çalışan azizler. onların da hamleleri filmdeki pislik parçaları tarafından (hem de kendi halkı kendi kardeşi) tarafından) yok edildi ve yok ediliyor.. muhammed ikbal’in afganistanla alakalı bir ifadesi vardır reflections(yansımalar) isimli eserinde: "sanırım böylesi kritik sınırlar dahilinde ve hassas bir coğrafyada konumlanan afganistan, rahat bir nefes çekmek için epey zaman daha çimdiklenip duracak" ikbal bu lafı 80 sene önce demişti manzara geçmişten daha da kötü..
gülçehre ne kadar nadide bir film.. başta da dediğim gibi o realiteyi anlamamız imkansız ama bir buçuk saatliğine kabile götürüyor insanı. aşk, acı, imkansızlık, söylenen, söylenemeyen .. ne varsa filmde bulabiliyor insan. eşref hanın demek isteyip ertelediği ama demek nasip olmayan cümlesi, gedurz’un sinemayı gördüğü ilk anki şaşkınlığı, qand ve kızın arasındaki olasılıksız aşk (ölen qand’ın ardından onun adına rahat nefes çektim), isimsiz hayatlar, patlayan bombalar, gömülen televizyon ve salur’un der dünyaa heme cizz momkine (dünyada herşey mümkün demesi) .. hepsini toplayınca sinemanın kıymeti çıkıyor ortaya: sinema insana kaderi sorgulatır. bunu yapabildiği ölçüde aziz bir şey sinema.. ve gülçehre köküne kadar yapıyor bunu..

daha günnlerceeee konuşulur üstüne ama salorr’un okuduğu beyt herşeyin özeti; ’’efsus ki der kısmeti ma şadi nist coz rencu gamm hiç vefaa berbadi nist.. zorluk ve derd dışında yazık ki huzur ve ağız tadı yok bize’’ ..ne denir ki üstüne..

not: bir de bazı yorum yapanlar taliban hakkında pozitif ifadeler kullanmışlar yahut aslında iyiydi ama sonradan bozuldular kabilinde deli saçması laflar etmişler.. afganistanda kadınların pazardan salatalık patlıcan almasını ahlaka aykırı diye men eden bir yobaz sürüsü, bir avuç sarıklı itin müdaafasını yapan insanın iyi niyetinden şüphe edereim.. ne varoluşu ne de sonraki eylemleri hayırlı idi. islamdan uzak, modern zaman köpekleri sadece. allaha verecekleri hesap çok başka onların çok..
  Benzer Filmler
1080P
Şehrazad
Şehrazad
Bir fırtına koptuğu zaman hayatta, verilen ilk kurban aşk olur genellikle. 1953 yılında İran'ın başkenti Tahran'da yaşanmış bir aşk hikayesi....
 •   Tür : Tarihi, Dram, Romantik
 •   İzlenme: 118481
 •   2957
    163
 •   Vizyon : 2015-2017
 •   Süre : 60 Dk.
IMDb8.4
Altyazı
720P
O'nun Babası / Kurbanlık
O'nun Babası / Kurbanlık
Ceddi olan Hz. İsmail Peygamber (a.s) ve babası olan Hz Abdullah'a işaretle Peygamber-i Ekrem (sallallahu aleyhi ve âlih) "Ben iki kurbanlığın oğluyum" buyuruyor. 4 bölümden oluşan bu kısa İran dizisi "Zebih" (Kur...
 •   Tür : Tarihi
 •   İzlenme: 6715
 •   29
    9
 •   Vizyon : 2000
 •   Süre : 136 Dk.
IMDb0.0
Dublaj
720P
Şükürsüzler
Şükürsüzler
Musa Peygamber (a.s) zamanında, İsrailoğulları Firavun'un zulmünden kurtarılmıştır. Ancak sonrasındaki ilahi fermanı dinlemedikleri için cezalandırılıp 40 yıl çölde avare kalırlar ve Amuri Kralları onları katli...
 •   Tür : Tarihi, Dram
 •   İzlenme: 9457
 •   73
    9
 •   Vizyon : 2009
 •   Süre : 90 Dk.
IMDb0.0
Dublaj
720P
Gökyüzü Merdiveni
Gökyüzü Merdiveni
IRIBTV1 yapımı Ramazan 2009 dizisi, Gökyüzü Merdiveni; İranlı ünlü matematikçi ve gökbilimci Gıyaseddin Cemşid Kaşani'nin hayatını konu alıyor. 15. yüzyılın meşhur Müslüman bilim ada...
 •   Tür : Tarihi
 •   İzlenme: 3204
 •   13
    4
 •   Vizyon : 2009
 •   Süre : 520 Dk.
IMDb0.0
Altyazı