İranlı ilk kadın oyun yazarı önümüzdeki ay onurlandırılacak

İranlı ilk kadın oyun yazarı önümüzdeki ay onurlandırılacak 30 Aralık 2016

İranlı ilk kadın oyun yazarı önümüzdeki ay, İran başkenti Tahran'da düzenlenecek etkinlikte onurlandırılacak.

İranlı oyun yazarı Feride Fercem, 7 Ocak 2017 tarihinde Tahran Şehir Tiyatrosunda düzenlenecek olan 2. Mahmut Üstad Muhammed Ödül Töreni'nde onurlandırılacak.77 yaşındaki Feride Fercem, İran'da oyun ve kısa hikaye yazarlığı yapan ilk kadın olmuştu. Yazıları 1950'lerde dergilerde yayımlanıyordu. Üniversite öğrencisiyken ilk oyunlarını yazdı.

Tahran'da dünyaya gelen Feride Fercem, bir süreliğine Fransa'da yaşadı ve orada Fransız Dili ve Edebiyatı okudu.

Ancak Tahran'a dönüp genellikle çocuklara yönelik hikayeler ve oyunlar yazdı.

1970'de Fransa'ya döndü ve ardından Hollanda'ya taşındı. Yurtdışında yazdığı oyun ve piyesler Hollandaca ve İngilizce dillerinde tiyatrolarda oynandı.

Feride Fercem ayrıca kendi senaryolarına dayanan birkaç film yaptı. Bu filmler daha sonra Film Festivallerinde gösterildi.

2014'te İran'a geri dönen Feride Fercem, sanatçılar ve hayranları tarafından sıcakça karşılandı. Oyunları derlenerek, 50 yıl sonra, İran'da yeniden basıldı.

Gelecek ay düzenlenecek olan ödül töreni, adını, İranlı merhum oyun yazarı ve sahne yönetmeni Üstad Muhammed'den almıştır. Ve bu tören en iyi İranlı oyun yazarlarını, orjinal ve uyarlanmış piyes şeklinde iki farklı dalda değerlendirecek.

iFilm TV
  • Beğen
    0
  POPÜLER ÜYELER Nasıl İşliyor ?
  Nasıl İşliyor?
Üyelerimizin bulunduğumuz ay içerisinde filmlere yapmış olduğu yorumlar, yorumlarının uzunluğu ve karakter sayısı, film puanlamaları ve filmin iyi veya kötü olduğunu belirledikleri işlemlerle özel geliştirmiş olduğumuz bir puanlama sistemi sayesinde popüler üyelerimiz belirlenmektedir.
  BENZER HABERLER
  Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir