İran Filmleri Haftası, ödüllü filmleri sinemaseverlerle buluşturacak

İran Filmleri Haftası, ödüllü filmleri sinemaseverlerle buluşturacak

  Şubat 6, 2022

  114 Okunma

İran İslam Devrimi'nin 43. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen "İran Film Haftası", Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde başladı.

IRNA Haber Ajansının bildirdiğine göre; İran Film Haftası etkinliği, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Müsteşarlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığının destekleriyle hayata geçirildi.

Açılışa katılan İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cevad Mabudifer, etkinliğin sinemaseverlere İran sinemasını daha yakından tanıma fırsatı sunacağını söyleyerek, “İran sineması çok derin bir kültür, çok derin bir geçmişe dayanıyor ve burada olduğumuz sürece anladık ki İran sineması Türkiye’de de çok seviliyor ve sayılıyor.” dedi.

Mabudifer, Türkiye ile İran arasındaki kültürel etkinliklerin sinema ve müzik alanında başarılı şekilde devam ettiğinin altını çizerek, etkinliğin kapanışında İranlı sanatçı Salar Aghili’nin konser vereceğini aktardı.

“İran sineması çok önemli bir ekol”

İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Küruş Muktediri de İran sinemasının hem Türkiye’de hem de dünyada özel bir yere sahip olduğunu dile getirerek, etkinliğe destek verenlere teşekkür etti.

Programa konuk olan yönetmen Atalay Taşdiken ise sinemacı kimliğinin yanı sıra bir izleyici olarak İran sinemasını yakından takip ettiğini dile getirdi.

İran sinemasından birçok yönetmeni kendisine ideal olarak gördüğünü belirten Taşdiken, “İran sineması çok önemli bir ekol. Bunun nedenlerinden birisi de kadim bir kültürün evlatlarının, o kültürü sanata, sinemaya yansıtmasıdır. Bunun da çok büyük bir önemi var. Ayrıca Farsçanın da insanları büyüleyen bir şiirsel dil olduğunu söyleyebilirim.” diye konuştu.

İran’ın ünlü yönetmenlerinden Maziyar Miri ve oyuncu Fereşte Sadr Urefai’nin de kısa bir konuşma yaptığı etkinlikte, Miri’nin “Resim Havuzu” adlı filmi gösterildi.

Film gösterimleri ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor

Gösterildiği dönemde büyük gişe başarısı yakalamış ve ödüllü 8 film, ücretsiz olarak film haftasında izleyicinin beğenisine sunulacak.

Programda, Kiyumers Pur Ahmed’in “Ayakkabılarım Nerede?“, Behruz Efhami’nin “Azerşahduht, Perviz ve Diğerleri“, İbrahim Hatemikia’nin “Bodyguard“, Nerges Abyar’ın “Künye 143“, Rıza Mirkerimi’nin “Bu Kadar Basit” ve “Küp Şeker“, Maziyar Miri’nin “Resim Havuzu” ile “Sara ve Ayda” filmleri gösterilecek.

Yarın İran sinemasına ilişkin, moderatörlüğünü yönetmen Faysal Soysal’ın üstleneceği bir panel düzenlenecek. Panelde, Maziyar Miri ile oyuncu Fereşte Sadr Urefai konuşmacı olarak yer alacak.

Etkinlik 7 Şubat’ta sona erecek.

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız yada üye olmanız gerekiyor!
Yeni Kaynak sitemizde bulunan film, video ve fragmanları ve diğer tüm vidyolar çeşitli paylaşım ortamlarında bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube, google, vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Server'imize kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Yeni Kaynak sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.