İran sineması dünyada çok güçlü

İran sineması dünyada çok güçlü

  Haziran 19, 2019

  202 Okunma

İran İSlam Cumhuriyeti'nde Tebriz, Erdebil ve Urmiye illeri çevresinde yaşayan Türk sinemacılar tarafından bölgede yapılan filmleri ve yönetmenleri tanıtmak amacıyla düzenlenen “İran Sineması’ndan Türkçe Film Günleri” sona erdi.

Dünya Bizim haber sitesinin bildirdiğine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür AŞ tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında İran Sinemasından Azeri Türkçesinde 13 kısa metraj kurgu film, 4 belgesel ve 4 uzun metraj film sinemaseverlerle buluştu.

İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner, kurum olarak Türkiye’de çok fazla yapılmayan, ihtiyaç duyulan konulara el atmak istediklerini, bu anlamda da çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kültür AŞ etkinlik danışmanı ve sinema eleştirmeni İhsan Kabil de etkinliğin başlangıç noktasını anlatarak, 2017 Uluslararası Malatya Film Festivali’ndeki İran filmleri bölümünde çoğunluk olarak İran İslam Cumhuriyeti Azeri vatandaşlarının hazırladığı yapımları izlediğini ve bu kapsamda İranlı yönetmenlerle de tanıştığını dile getirdi.

Kabil, İranlıların nitelikli bir sinema ortaya çıkardıklarının altını çizerek, “Dünyada yeri olan bir sinema. Festivallerde önemli ödüller kazanıyorlar. Hem de kendi kültürlerini en etkin bir şekilde sinema aracılığıyla tanıtıyorlar. Çok iyi bir şekilde işliyorlar.” diye konuştu.

Yeni Kaynak

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız yada üye olmanız gerekiyor!
Yeni Kaynak sitemizde bulunan film, video ve fragmanları ve diğer tüm vidyolar çeşitli paylaşım ortamlarında bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube, google, aparat vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Server'imize kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Yeni Kaynak sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.