İran Sinemasından Türkçe Film Günleri 7-10 Aralık’ta

İran Sinemasından Türkçe Film Günleri 7-10 Aralık’ta

  Haziran 19, 2019

  185 Okunma

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 7-10 Aralık tarihleri arasında Beyoğlu Yeşilçam Sineması’nda ‘İran Sineması’ndan Türkçe Film Günleri’ düzenliyor. Etkinlikte Tebriz, Erdebil ve Urmiye çevresinde yaşayan ve İran sinemasının estetik kodlarıyla Türk kültürünü ustaca harmanlayan Türk yönetmenlerin filmleri gösterilerek, söyleşiler ve fotoğraf sergisi gerçekleştirilecek.

İran İslam İnkılabı, geleneksel kültür kodlarını ve folklorik özelliklerini modern sanatlarla birleştirerek kendine özgü ürünler ortaya koyabilen sanatçılara sahip, sanatla derin bağları olan bir coğrafya.  Özellikle Tebriz, Erdebil ve Urmiye çevresinde yaşayan Türk sinemacılar, İslami İran sinemasının estetik kodlarıyla Türk kültürünü ustaca harmanlayan filmler ortaya çıkarmaya başladılar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür AŞ, 7-10 Aralık 2018 tarihleri arasında bu bölgede yapılan filmleri ve yönetmenleri tanıtmak üzere İran Sineması’ndan Türkçe Film Günleri adlı kapsamlı bir etkinlik gerçekleştirecek.

Etkinlikte, bölge yönetmenlerinin çektiği 13 kısa metraj kurgu film, 4 belgesel ve 4 uzun metraj film gösterilecek, yönetmen söyleşileri ve bölgedeki sinema üretimi ile ilgili panel ve Tebriz, Erdebil ve Urmiye şehirlerini kapsayan bir fotoğraf sergisi düzenlenecek.

İran Sineması’ndan Türkçe Film Günleri, 7 Aralık Cuma günü saat 19.00’da yönetmenliğini Asğar Yusefinecad’in yaptığı Ev adlı uzun metraj film gösterimi ile başlayacak.

8 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’de devam edecek gösterimlerde Leyla Nevruzi’nin senaryosunu yazıp yönettiği Ben İsmetim ve Haide Muradi’nin yönettiği, senaryosu da kendisine ait Karlı Yollar adlı belgesel filmler ile yönetmenliğini Davar Necefi’nin yaptığı Sürmeli Kız adlı kısa metraj film sinemaseverlerle buluşacak. Gösterimlerin ardından düzenlenen panelde İhsan Kabil, Kamil Engin, Riza Siami ve Rıza Oylum “İran’da Türkçe Film Üstüne” keyifli bir söyleşi gerçekleştirecekler. Saat 17.00’deki gösterimlerde sırasıyla Ramin Ferzane ve Parisa Sedai’nin senaryosunu beraber yazıp yönettikleri Eksiklik, Rıza Cemali’nin yazıp yönettiği Sara’nın Sesi ve Köprü, Leyla Nevruzi’nin yazıp yönettiği Kara Yol adlı kısa metraj filmler sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Günün son gösterimi ise saat 19.00’da Bahram & Bahman Ark’in yazıp yönettiği Soğuk adlı uzun metraj filmle yapılacak.

Etkinliğin 9 Aralık Pazar günü programında yine birbirinden özel filmler var; saat 14.00’de Haide Muradi’nin yazıp yönettiği Karlı Damlar ve Şehzat Kureyşi’nin yazıp yönettiği Sözsüz Âşık adlı belgesel filmler ile yine senaryosu Şehzat Kureyşi’ye ait, yönetmenliğini de kendisinin üstlendiği Kafes adlı kısa metraj film gösterilecek. Gösterimler saat 17.00’de Mehdi Haydari’nin yazıp yönettiği Beyaz Göl, Ali Rıza Selmanpur’un yazıp yönettiği ve kurgusunu yaptığı Unutmak ve Resul Iranzad Ağamırlu’nun yazıp yönettiği Katil adlı kısa metraj filmlerle devam edecek. Ardından günün son gösterimi saat 19.00’da Rehber Genberi’nin yazıp yönettiği O adlı uzun metraj film ile gerçekleştirilecek.

Yeni Kaynak

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız yada üye olmanız gerekiyor!
Yeni Kaynak sitemizde bulunan film, video ve fragmanları ve diğer tüm vidyolar çeşitli paylaşım ortamlarında bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube, google, aparat vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Server'imize kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Yeni Kaynak sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.