İran ve Azerbaycan Hekim Nizami filmi yapacak

İran ve Azerbaycan Hekim Nizami filmi yapacak

  Mayıs 10, 2024

  15 Okunma

İslam Cumhuriyeti ve Azerbaycan, Hekim Nizami filminin ortak yapımcılığını üstlenecek

İran İslam Cumhuriyeti ve Azerbaycan, ortak kültürel miras olan 12. yüzyıl şairi Hekim Nizami’yi anmak üzere birlikte sinema filmi yapacaklarını duyurdu.

İran Kültür ve İslami İrşad Bakanı Muhammed Mehdi İsmaili, 6. Dünya Kültürlerarası Diyalog Forumu için Bakü’ye yaptığı ziyarette, Nizami gibi kültürel şahsiyetlerin uluslar arasında köprü görevini icra etmesinin önemini vurguladı.

İslam Cumhuriyeti ile Azerbaycan arasında kardeşliğin ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesinde bu tür isimlerin rolünü vurguladı.

İsmaili, Fars şiirinin öneminin ve her iki ülkede de kalıcı etkisinin farkına vararak filmin yapımında Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ile işbirliği yapılması yönündeki umudunu dile getirdi.

Nizami Gencevi olarak da bilinen Hekim Nizami, Fars edebiyatının en büyük romantik destan şairlerinden biri olarak kabul edilir.

Ünlü ‘Hamse’ veya ‘Penc Genc’ (Beş Hazine) dahil olmak üzere eserleri İran, Azerbaycan, Afganistan ve Tacikistan’da yankı bulmaya devam ediyor.

Nizami’nin kalıcı mirasının bilincinde olarak 12 Mart, İran takviminde Nizami Gencevi’yi Anma Günü olarak kutlanılır.

Yeni Kaynak

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız yada üye olmanız gerekiyor!
Yeni Kaynak sitemizde bulunan film, video ve fragmanları ve diğer tüm vidyolar çeşitli paylaşım ortamlarında bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube, google, vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Server'imize kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Yeni Kaynak sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.