İran yapımı belgesel Türk televizyon kanalında yayınlanacak

İran yapımı belgesel Türk televizyon kanalında yayınlanacak

  Aralık 2, 2020

  128 Okunma

İranlı yönetmen Muhammed Rıza Muhammedi Necat'ın Ebu Eyyüb el-Ensari'nin hayatını anlatan belgesel filmi Türk TV kanalında yayınlanacak.

Peygamber Efendimiz’in (s.a.a) sahabelerinden olan ve türbesi İstanbul’da bulunan Ebu Eyyüb el-Ensari’nin hayatını anlatan ve geçen ay İran kanalında yayınlanan belgesel film artık Türkiye’nin On4 TV kanalının ekranlarında.

Yapımcılığı ve yönetmenliğini Muhammed Rıza Muhammedi Necat’ın üstelendiği “Keşif Parıltısı” belgeseli, İran’da izleyicilerden tam not almayı başarmıştı. Tüm çekimleri İstanbul’da yapılan belgeselde Ebu Eyyüb el-Ensari, Şii ve Sünni toplumunun “birlik simgesi” olarak anlatılıyor.

Ebu Eyyüb el-Ensari kimdir?

Ebu Eyyüb el-Ensari, Peygamber Efendimiz’in (s.a.a), Medine’deki evinde misafir eden ve Türkiye’de “Eyüp Sultan” olarak tanınan sahabedir.

Hazrec kabilesinden olan Eyüp Sultan hicretten iki yıl önce eşi ile birlikte Müslüman olmuştu.

Peygamber Efendimiz (s.a.a) ile beraber Bedir Savaşı, Uhud Savaşı, Hendek Savaşı, Hayber Muharebesi, Mekke’nin Fethi ve Huneyn Muharebesi başta olmak üzere bütün gazvelere katılmıştı. Savaşlarda peygambere bir zarar gelmesin diye hiç yanından ayrılmaz, bazı geceler onun çadırı etrafında nöbet tutarmış. Peygamberin vahiy katiplerinden olan Eyüp Sultan kendisine sorulan pek çok dini konuda, fetva verirmiş.

IQNA

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız yada üye olmanız gerekiyor!
Yeni Kaynak sitemizde bulunan film, video ve fragmanları ve diğer tüm vidyolar çeşitli paylaşım ortamlarında bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube, google, vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Server'imize kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Yeni Kaynak sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.