İran’da 50 bin sanatçı tiyatro alanında faaliyet göstermekte

İran’da 50 bin sanatçı tiyatro alanında faaliyet göstermekte

  Haziran 19, 2019

  338 Okunma

İran İslam Cumhuriyeti Kültür ve İslami İrşad Bakan yardımcısı Seyyid Muhammad Müceba Hüseyni, ülke genelinde 50 bin tiyatro sanatçının faaliyet gösterdiğini söyledi.

İran Kültür Haftası faaliyetleri çerçevesinde Bakü’de bulunan Hüseyni, Bender Abbad Tiyatro grubu tarafından sergilenen İlahi Komedya isimli oyun öncesi yaptığı açıklamada bu konuyu bildirdi.

Hüseyni, Tiyatro bölümünün 28 eğitim merkezinde ders olarak okutulduğunu belirterek, geçen bir ay zarfında sadece Tahran salonlarında 130 eserin sahnelendiğini ve bu rakamın tüm İran’da 400 olduğunu söyledi.

Hüseyni geçen sene İran’da 12 Tiyatro Festivali düzenlendiğini söyledi.

Azerbaycan Müzikal Tiyatro Başkanı Ali Kısmet Lalayev de Azeri sanatçıların İranlı meslektaşları ile çalışmak için işbirliği arzusunda olduklarını belirterek, karşılıklı düzenlenen festivallere katılımların artmasını istedi.

İran Kültür Haftası Bakü ve Gence kentlerinde düzenlenmektedir.

IRNA

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız yada üye olmanız gerekiyor!
Yeni Kaynak sitemizde bulunan film, video ve fragmanları ve diğer tüm vidyolar çeşitli paylaşım ortamlarında bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube, google, aparat vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Server'imize kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Yeni Kaynak sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.