Ömrün Sonuna Kadar adlı Suriye filmine özel bir gösterim

Ömrün Sonuna Kadar adlı Suriye filmine özel bir gösterim

  Şubat 20, 2021

  79 Okunma

Suriye Arap Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Şam Opera binasında “Ömrün Sonuna Kadar” adlı sinema filmine özel bir gösterim sunuldu

Kültür Bakanlığı El-Esed Kültür ve Sanat Evi’inde “Ömrün Sonuna Kadar” (لآخر العمر) filmine özel bir gösterim yaptı. Film Suriye Arap Ordusunun kahramanlıklarına ve basın mensupların bu kahramanlıkları ve terörün caniliğini kaydederken çektiği zorluluklara ışık tutmaktadır.

Senaryosunu Samier Muhammed İsmail’in kaleme aldığı, yönetmenliğini Basil El-Hatip Radyo Televizyon Genel Kurumu’nun üstlendiği film, seçkin sanatçıların katılımıyla gerçekleşmiştir.

Özel gösterime Meclis Başkanı Mühendis Hüseyin Arnus, Parti Genel Yönetim Üyesi Mehdi Dahluallah, meclis üyeleri, basın şirket kurucuları ve bir sanatçı ve basın mensubu katılmıştır.

Kültür Bakanı yaptığı açıklamada: Bu film orduyla birlikte hareket eden ve terörü her yerde kovalayan basın mensupları için ışık tutuyor. Ömrün Sonuna kadar demek bu işte. Ek olarak Suriye’nin savaş yılları sırasında ordu şehitleri ve medya gazilerini temsil etmektedir. 40 şehit ve 60 yaralı sayısına ulaşmıştır ifadelerine kullanmıştır.

Yönetmen Basil El-Hatip Sana’ya yaptığı açıklamada: Son yıllarda yaptığımız bütün filmlerden farklı bir imaj taşıyor. Hem medya mensuplarını hem de ordunun fedakârlıklarını bize gösterdiği için bazı yerde ağlatan bazı yerde güldüren bir film olmuştur. Tek temennimiz vatanı müdafaa uğurunda, hakikat uğurunda hayatlarını hiçe sayanların haklarını ödemiş olmamız.

Senarist İsmail filmin birçok basın mensubunun çalışmalarını özellikle savaşta olanları kaydetti. Basın mensubu olan bir kadının kaçırılmasından başlayarak birçok insanî olaya ışık tuttu. Onların hayatlarını sinema dilinden gösterip bir nebze de olsa onlara yakın olalım. Umulur ki hem basın mensuplarının hem de halkın beğenisini kazanır diye belirtti.

Kaçırılan basın mensubu kadın rolünü canlandıran sanatçı Rana Şemis, insanın hayatında birçok an vardır ki kelimeler kifayetsiz kalır, sözlükler yetersiz kalır. Film zordu, içinde çok derin duygular vardı. Bu da bütün kadroyu titizlikle çalışmaya sevk etti diye açıklamada bulundu.

Filmde oynayan oyuncuların bazıları: Vail Ramazan, Arif Ettavil, Zinati Kudsiye, İbrahim İsa, Turef Ettaki, Basil Haydar, Sizar Elkadi, Muhammed Hasan.

Yeni Kaynak

  Etiket:
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız yada üye olmanız gerekiyor!
Yeni Kaynak sitemizde bulunan film, video ve fragmanları ve diğer tüm vidyolar çeşitli paylaşım ortamlarında bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube, google, vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Server'imize kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Yeni Kaynak sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.