Türkiye ve İran’dan sinema işbirliğini geliştirme vurgusu

Türkiye ve İran’dan sinema işbirliğini geliştirme vurgusu

  Haziran 19, 2019

  108 Okunma

İran Farabi Sinema Kurumu Genel Müdürü, Konya Kültür ve Turizm İl Genel Müdürü ile yaptığı görüşmede, İran ve Türkiye arasında sinema sektöründe işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yaptı.

İran Farabi Sinema Kurumu Genel Müdürü Ali Rıza Tabeş, Konya Kültür ve Turizm İl Genel Müdürü Abdüssettar Yarar ile Uluslararası Fecr Film Festivali’nde görüştü.

İran’ın başta Türkiye olmak üzere komşularıyla külür, din ve tarih açısından ortak paydalara sahip olduğuna işaret eden Tabeş, iki ülke arasında ortak sinema yapımları, film festivalleri ve ikili işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Konya Kültür ve Turizm İl Genel Müdürü Yarar da bu görüşmede yaptığı açıklamada, İran sinemasının Türkiye’de özel konumu olduğunu belirterek, Konya Film Festivali’nde İranlı ünlü yönetmenler Rıza Mir-Kerimi ve Mecid Mecidi’ye onur ödülü verildiğini açıkladı.

Uluslararası Fecr Film Festivali’nin düzenlenmesinin önemli ve bölge ve Asya sinemasında etkili olduğunu bildiren Yarar, ‘İran ve Türkiye arasında sinema sektöründe işbirliğinin artması, bizim için önem arzediyor’ diye ekledi.

IRNA

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız yada üye olmanız gerekiyor!
Yeni Kaynak sitemizde bulunan film, video ve fragmanları ve diğer tüm vidyolar çeşitli paylaşım ortamlarında bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube, google, aparat vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Server'imize kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Yeni Kaynak sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.